امروز: چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۳۲
در پایتخت شور و شعور حسینی
کد خبر: ۴۵۴۴
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۳
حسینیه اعظم زنجان به یک فرهنگ اصیل و تاثیر گذار تبدیل شده است

پایتخت شور و شعور حسینی با برپایی دسته عزاداری حسینیه اعظم در هشتم محرم  به یک فرهنگ اصیل و تاثیر گذار تبدیل شده است.

به گزارش عصرزنجان،مردم استان زنجان در هشتم محرم که به یوم العباس معروف است برای حضرت ابوالفضل العباس (ع) عزا داری می کنند، این مراسم بقدری زیبا و تاثیرگذار است که در حال حاضر جهانی شده است.

باید در زنجان حضور داشته باشی تا بدانی هشتم ماه محرم، زنجان حال و هوای دیگر دارد متفاوت‌تر و باشکوه‌تر از هر روز،مردم شهر زنجان از کودک، جوان و زن و مرد همه و همه در تدارک برای برپایی این اجتماع عظیم هستند، این حرکت به یک فرهنگ اصیل و تاثیرگذار در شهر و استان زنجان تبدیل شده است.

 

مردم زنجان و سایر نقاط ایران یکبار دیگر آمده اند تا به عباس ابن علی بگویند تا دنیا دنیا است و تا شیعه در این دنیا وجود دارد هرگز فداکاری و از خود گذشتگی تو فراموش نخواهد شد، هرگز شهامت و شهادت از دلهای پاک نخواهد شد و اشک های چشمان علی (ع) آنگاه که با دیده های گریان بازوان تو را می بوسید از یاد تاریخ نخواهد رفت.

اگر دشمن دستان سردار را در كربلا بريد اما از شفابخشي و گره گشايي آن براي مريدان كاسته نشده است .

این مراسم سال هاست شکوه و عظمت خاص خود را دارد و می رود تا سال به سال با افزایش خیل عظیم عزاداران شرکت کننده، به عنوان بزرگترین مجمع عاشقان امام حسین (ع) در جهان شناخته شود.

مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان، که در هشتمین روز ماه محرم در زنجان برگزار می شود، در تاریخ 15 دی ماه 87 با شماره ثبتی 10 به عنوان دهمین مورد و از جنبه آیین های عزاداری به عنوان نخستین نمونه در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده است.

مسجد حسینیه اعظم زنجان به عنوان دومین قربانگاه جهان اسلام بعد از منا و مرکز پایتخت شور و شعور حسینی در ایران شناخته شده است. ثبت دسته عزاداری هشتم محرم برابر با شب تاسوعای حسینی به عنوان دهمین میراث معنوی ایران، دلیل منحصر به فرد بودن این برنامه و آستان مقدس و صد البته توجهات خاصه حضرت سید الشهداء (ع) به این مکان مذهبی است که شهرت و آوازه آن را به برکت معنویت خاص این مسجد و اعتقاد قلبی ارادتمندان حضرت امام حسین (ع) جهانی کرده است.

انتهای پیام /

نویسنده : عصر زنجان

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار بین الملل
پربحث ترین