امروز: سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۲۱
کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه:
کد خبر: ۶۲۵۸
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۰
رد پای عربستان در حمله آمریکا به سوریه قابل مشاهده است/آمریکایی‌ها همیشه از جنگ با یک کشور دارای قدرت متمرکز هراس دارند/ آمریکا برای رسیدن به اهداف پشت پرده بهانه جویی می‌کند

کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه با بیان اینکه آمریکا برای حمله به یک کشور عربی از پایگاههای نظامی خود در کشورهای عربی استفاده کرده است، گفت: این اقدام آمریکا نشان دهنده وجود رد پای بازیگران منطقه ای در این حمله است که برخی از بازیگران منطقه ای مانند عربستان در این حمله دست داشته اند یا از آن پشتیبانی کرده اند.

مهدی یار محمدی در گفت و گو با خبرنگار عصر زنجان ، به حمله موشکی آمریکا به سوریه اشاره کرد و اظهار داشت:حمله موشکی آمریکا به سوریه در حالی انجام گرفت که موارد قابل تامل بسیاری در آن وجود دارد که یکی از نکات این است که حمله بدون اجماع در شورای امنیت ملی و وتو قطع نامه ضد سوری توسط چین و روسیه انجام گرفته است.

وی عنوان کرد: آمریکا نتوانست با تکیه بر مفاد قانونی و بر اساس قطع نامه این حمله را به سرانجام رساند و این نشان از ایجادشکاف در اعزای دائم شورای امنیت در مقابله با رفتار های آمریکا در این شورا است.

کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه با بیان اینکه آمریکا برای حمله به یک کشور عربی از پایگاههای نظامی خود در کشورهای عربی استفاده کرده است، ابراز کرد: این اقدام آمریکا نشان دهنده وجود رد پای بازیگران منطقه ای در این حمله است که برخی از بازیگران منطقه ای مانند عربستان در این حمله دست داشته اند یا از آن پشتیبانی کرده اند.

یارمحمدی با اشاره به اینکه اگر این حمله آمریکا به سوریه را بخواهیم به حمله آمریکا به افغانسان و عراق مورد بررسی قرار دهیم نکات مشابه زیادی به دست می آید، تصریح کرد: اولین وجه تشابه این است که آمریکا در این حمله از همان بهانه قدیمی یعنی استفاده از سلاح های کشار جمعی استفاده کرده است.

*ایالات متحده آمریکا از بهانه های قدیمی برای ایجاد جنگ جدید بهره برداری می کند

وی با بیان اینکه هنوز ایالات متحده آمریکا از بهانه های قدیمی برای ایجاد جنگ جدید بهره برداری می کند، افزود: این اقدام آمریکا نشان می دهد که اهداف مشخص شده در ظاهر اهداف واقعی نبوده و تنها یک ادعا و بهانه ای برای رسیدن به اهداف پشت پرده است و بین اهداف بیان شده و اهداف پشت پرده فاصله بسیاری وجود دارد.

کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه با اشاره به اینکه دومین وجه تشابه این سه جنگ در این است که در هر سه این جنگ ها بعد از اقدامات بسیار و تضعیف کردن کشور ها اقدام به حمله نظامی شده است، ادامه داد: این اقدام آمریکا می تواند خیلی از زوایای پنهان قدرت پوشالی آمریکا را رو کند و پیامی هم می تواند به مسئولان داخلی داشته باشد که از قوا سالاری آمریکاییها هراس نداشته باشند.

*حمله موشکی آمریکا به سوریه ضعف سیستم های موشکی آمریکا را آشکار کرد

یارمحمدی اضافه کرد: آمریکا در حمله به افغانستان به کشوری حمله کرد که جنگ با جریان های کومونیستی را تجربه کرده بود و جریان القاعده شکل گرفته و درگیری های مختلفی در آن وجود داشته که منجر به فروپاشی قدرت مرکزی و اتکا به جنگ های قبیله ای شده بود.

وی با بیان اینکه در جنگ عراق آمریکا، بعد از تضعیف دولت مرکزی و فشار بر آن و اجرای معاهدات مختلف تحریمی بخصوص نفت در مقابل غذا اقدام به حمله کرده است، تاکید کرد: حمله آمریکا به این کشور ها نشان دهنده این است که ایالات متحده امریکا از جنگ با یک کشور دارای قدرت متمرکز و نظامی به شدت هراس دارد.

کارشناس خاورمیانه با اشاره به اینکه حمله موشکی آمریکا به سوریه ضعف سیستم های موشکی آمریکا را آشکار کرد، گفت: از 103 موشک شکیک شده 71 مورد توسط سامانه 30 سال پیش مورد رهگیری قرار گرفته و آمریکا در رسیدن به اهداف خود در این حمله ناکام ماند.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
پربحث ترین