امروز: دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۰
معاون فنی منابع طبیعی استان زنجان مطرح کرد؛
کد خبر: ۶۶۳۹
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۶
اتمام اجرای پروژه های بیولوژیکی صندوق توسعه ملی در 13حوزه آبخیز استان زنجان

معاون فنی منابع طبیعی استان زنجان از اتمام پروژه های بیولوژیکی صندوق توسعه ملی در 13 حوزه آبخیز شامل 19 منطقه هدف خبر داد.

به گزارش عصرزنجان،جلیل سلطان نژاددر جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای پروژه های صندوق توسعه ملی در حوزه های آبخیز والایش، کبودگنبد، هیدج، کینه ورس 3 و 2، خوشنام اظهار کرد: این پروژه ها در مناطق والایش، نادرآباد، طهماسب آباد، الوند، چشین، قشلاق بالاخان، ایوانک، زره باش، قره آغاج و چشمه بار اجرا شده است.

وی تصریح کرد: در حوزه والایش واقع در شهرستان سلطانیه عملیات تبدیل دیمزار به سطح 30 هکتار و نصب آبشخوار به تعداد یک دستگاه اجرایی گردیده است.

معاون فنی منابع طبیعی استان زنجان افزود: در حوزه آبخیز کبودگنبد نیز در مناطق نادرآباد پروژه های کودپاشی به سطح 68، حفاظت و قرق به مساحت 60 هکتار اجرا شده و یک دستگاه آبشخوار نصب گردیده است، اضافه کرد: در طهماسب آباد این حوزه نیزعملیات تبدیل دیمزار و حفاظت و قرق به ترتیب به میزان 30 و 130 هکتار در دستور کار قرار گرفته و 6 دستگاه آبشخوار نیز نصب شده است.

سلطان نژاد عنوان کرد: در منطقه الوند حوزه هیدج واقع در شهرستان خرمدره در کنار نصب 4 دستگاه آبشخوار، 180 هکتار عملیات حفاظت و قرق اجرا شد.

وی اضافه کرد: در حوزه آبخیز کینه ورس 3 در مناطق چشین، قشلاق بالاخان و ایوانک شهرستان ابهر، در مجموع عملیات بذرپاشی به مساحت 100 هکتار، کپه کاری و بذرکاری به سطح 315 هکتار،حفاظت و قرق به مساحت 575 هکتار، نصب 6 دستگاه آبشخوار و نصب بانکت به سطح 5 کیلومتر صورت گرفته است.

معاون فنی منابع طبیعی استان زنجان ادامه داد: در مناطق زره باش و قره آغاج شهرستان ابهر و در حوزه آبخیز کینه ورس 2، کپه کاری و بذرکاری به مساحت 180 هکتار، حفاظت و قرق به سطح 180 هکتار و نصب آبشخوار به میزان 2 دستگاه اجرا شده است.

این مسئول افزود: در حوزه آبخیز خوشنام هم در منطقه چشمه بار ابهر، تبدیل دیمزار به مساحت 30 هکتار، بانکت گذاری 12 کیلومتر، آبیاری و مراقبت به سطح 12 هکتار انجام شده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان ادامه داد: در منطقه الوند حوزه هیدج واقع در شهرستان خرمدره در کنار نصب 4 دستگاه آبشخوار، 180 هکتار عملیات حفاظت و قرق اجرا شد.

وی افزود: در حوزه آبخیز کینه ورس 3 در مناطق چشین، قشلاق بالاخان و ایوانک شهرستان ابهر، در مجموع عملیات بذرپاشی به مساحت 100 هکتار، کپه کاری و بذرکاری به سطح 315 هکتار،حفاظت و قرق به مساحت 575 هکتار، نصب 6 دستگاه آبشخوار و نصب بانکت به سطح 5 کیلومتر صورت گرفته است.

سلطان نژاد عنوان کرد: در مناطق زره باش و قره آغاج شهرستان ابهر و در حوزه آبخیز کینه ورس 2، کپه کاری و بذرکاری به مساحت 180 هکتار، حفاظت و قرق به سطح 180 هکتار و نصب آبشخوار به میزان 2 دستگاه اجرا شده است.

وی ابراز کرد: در حوزه آبخیز خوشنام هم در منطقه چشمه بار ابهر، تبدیل دیمزار به مساحت 30 هکتار، بانکت گذاری 12 کیلومتر، آبیاری و مراقبت به سطح 12 هکتار انجام شده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به فعالیتهای کپه کاری و بذرکاری، تبدیل دیمزار، حفاظت و قرق و نصب آبشخوار در حوزه آبخیز چهرآباد منطقه اوزج زنجان سطح اقدامات صورت گرفته نامبرده را به ترتیب 150، 30، 150 هکتار و 2 دستگاه اعلام کرد.

وی با بیان اینکه در منطقه آقبلاغ زنجان نیز سطح کپه کاری 150 هکتار، حفاظت و قرق 150 هکتار و عملیات آبیاری و مراقبت نیز 154 هکتار بوده است، اضافه کرد: در حوزه آبخیز چسب در مناطق چسب و قولقاتی ایجرود پروژه های بذرپاشی، کپه کاری و بذرکاری، تبدیل دیمزار، حفاظت و قرق به ترتیب 100، 100، 30 و 100هکتار بوده است، عنوان کرد: علاوه بر نصب 8 دستگاه آبشخوار، عملیات بانکت گذاری به سطح 10 کیلومتر، نهال کاری به مساحت 10 هکتار و آبیاری و مراقبت به سطح 20 هکتار در مناطق هدف این حوزه آبخیز اجرایی گردیده است.

سلطان نژاد با بیان اینکه میزان پروژه های کپه کاری و بذرکاری، حفاظت و قرق و نصب آبشخوار به میزان 50، 50 هکتار و 5 دستگاه در مناطق هدف حوزه آبخیز مراش 1 بوده است، اضافه کرد: در حوزه آبخیز میراخور ماهنشان 300 هکتار عملیات مربوط به بذرکاری و کپه کاری و حفاظت و قرق در دستور کار قرار گرفته است.

سلطان نژاد با اشاره به سطح عملیات اعلامی برای انجام عملیات کودپاشی به مساحت 65 هکتار در هزاررود حوزه آبخیز هارون آباد طارم ابرار کرد: در حوزه آبخیز عالی قاپوی کرسف در شهرستان خدابنده هم پروژه مربوط به کپه کاری و بذرکاری به مساحت 300 و عملیات حفاظت و قرق به سطح 300 هکتار در نظر گرفته شده است.

وی گفت: با این اوصاف در مجموعه سطح پروژه های بیولوژیکی صندوق توسعه ملی در حوزه کودپاشی، بذرپاشی، کپه کاری و بذرکاری، تبدیل دیمزار، حفاظت و قرق به ترتیب 133، 200، 1395، 150 و 2275 هکتار بوده است، اعلام کرد: نصب 47 دستگاه آبشخوار، بانکت گذاری به سطح 22 کیلومتر، نهالکاری به میزان 22 هکتار و آبیاری و مراقبت به سطح 186 هکتار از موارد در نظر گرفته شده برای انجام پروژه های بیولوژیکی از محل صندوق توسعه ملی می باشد.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: