امروز: جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۰۲
نتایج نظرسنجی نشان می دهد؛
کد خبر: ۶۹۴۳
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۷
افزایش حمایت مردم آمریکا از استیضاح ترامپ

همزمان با شروع نشست‌های استماع مجلس نمایندگان آمریکا درباره استیضاح ترامپ و پخش تلویزیونی این نشست‌ها از شبکه‌های آمریکا، حمایت مردم از استیضاح ترامپ افزایش چشمگیری به خود گرفته است.

 

 

به گزارش عصرزنجان به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ تازه ترین نظرسنجی انجام شده نشان می‌دهد میزان حمایت افکار عمومی مردم آمریکا از استیضاح دونالد ترامپ طی هفته‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است.

نظرسنجی مشترک رویترز-ایپسوس از این حکایت دارد که حمایت مردم آمریکا از استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده طی هفته‌های اخیر افزایش روز افزونی داشته است، همزمان نشست‌های استماع استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا از شبکه‌های تلویزیونی این کشور پخش می‌شود.

در نتایج این نظرسنجی آمده است که 47 درصد مردم آمریکا بر این باورند که ترامپ باید استیضاح شود و تنها 40 درصد مخالف استیضاح وی هستند.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد تعداد افرادی که موافق استیضاح ترامپ هستند نسبت به نتیاج نظرسنجی‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

پیش از آغاز نشست‌های استماع مجلس نمایندگان آمریکا درباره استیضاح ترامپ در روز 13 نوامبر، اختلاف بین حامیان و مخالفان استیضاح ترامپ تنها 3 درصد بوده است. این اختلاف پس از نخستین هفته برگزاری نشست استماع به 4 درصد و در هفته دوم به 5 درصد افزایش یافته و در نظرسنجی اخیر نیز این اختلاف به 7 درصد رسیده است.

این در شرایطی است که در نظرسنجی اخیر بیش از 80 درصد دموکرات‌ها از استیضاح ترامپ حمایت کرده‌اند و 80 درصد جمهوریخواهان با استیضاح مخالفت کرده‌اند.

در هفته‌های گذشته نیز بنابر گزارش خبرگزاری آمریکایی بیزنس اینسایدر، نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا با افزایش مخالفت های اعضای جمهوری خواه کنگره برای استیضاح ترامپ، قدم های جدی تری برای آغاز استیضاح رئیس جمهور برداشتند و رونوشت پرسش‌هایی که قرار است از رئیس جمهور آمریکا در جلسه استیضاح پرسیده شوند را به نانسی پلوسی رئیس مجلس آمریکا تحویل دادند.

این اقدام پاسخ راسخی بود به برخی از کارشکنی های نمایندگان جمهوری خواه که حامی رئیس جمهور و مخالف استیضاح وی هستند، در هفته گذشته تعدادی از نمایندگان جمهوری خواه با ایجاد این شبه که مولفه‌ها و پارامترهای طرح استیضاح رئیس جمهور شفاف نیست قصد داشتند مانع حرکت کنگره به سوی استیضاح رئیس جمهور بشوند.

اعضای جمهوری خواه کنگره با استناد به این که دموکرات ها موضوع استیضاح رئیس جمهور را در جلسات غیرعلنی و بدون حضور جمهوری خواهان برگزار کردند، قصد داشتند با زیرسئوال بردن عدم شفافیت مولفه‌های استیضاح رئیس جمهور اصل موضوع استیضاح را متوقف کنند، ولی با ارائه این مولفه‌ها در قالب یک لایحه این اقدام نمایندگان جمهوری خواه با شکست مواجه شد.

بر اساس این لایحه، کمیته امنیت ملی مجلس قادر خواهد شد تا نسخه قابل انتشار استشهاد‌هایی که تا کنون پشت درهای بسته جمع آوری شده بود را منتشر کند و با برگزاری جلسات علنی که در آن نمایندگان هر یک از احزاب دموکرات و جمهوری خواه در زمان برابر قادر خواهند بود تا از شاهدان عینی پرسش کنند.

همچنین بر اساس این لایحه، اعضای کاخ سفید نیز قادر خواهند بود تا با حضور در جلسات علنی پرسش و پاسخ از شاهدان عینی و ارائه پاسخ‌های خود به مجلس و همچنین بازجویی و تحقیق از شاهدان عینی مشارکت داشته باشند.

یک افشاگر اطلاعاتی آمریکا ترامپ را متهم کرده است که کمک نظامی ایالات متحده به اوکراین را به حالت تعلیق درآورده و آن را مشروط به تحقیقات ضد فساد رئیس جمهور اوکراین از جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و پسرش کرده است.

زمانی که جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا بوده، پسرش در هیئت مدیره شرکت بوریسمای اوکراین که در زمینه انرژی فعالیت می‌کند، عضویت داشته است.

ترامپ و متحدان جمهوریخواه وی اتهامات مطرح شده را رد کرده‌اند. اگر مجلس نمایندگان آمریکا در نهایت رای به استیضاح ترامپ بدهد، مجلس سنا که در اختیار جمهوریخواهان است احتمالا محاکمه‌ای را آغاز خواهد کرد که در نهایت می‌تواند منجر به برکناری ترامپ از قدرت شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: