امروز: دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۱۷
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان خبر داد
کد خبر: ۸۱۰۸
تاریخ انتشار: شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۵
کمبود مواد اولیه واحدهای تولیدی روی در زنجان/ بی ثباتی در سیاست ها بزرگترین مشکلات حوزه اقتصاد در استان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان گفت: بی ثباتی سیاست ها، مقررات و رویه‌های اجرایی کسب و کارها، مشکلات عدیده ای برای تولیدکنندگان استان ایجاد کرده است.

به گزارش عصرزنجان علی یگانه فرد با بیان اینکه موضوعات بانکی، تخصیص ارز و مسائل گمرکی عمده مشکلات واحدهای تولیدی استان را شامل می‌شود، اظهار کرد: پایش محیط کسب و کار به صورت کشوری در بازه زمانی هر سه ماه و فصلی در استان ها صورت می گیرد که در این رابطه پنج مورد از مشکلات استان نیز احصا و برای بهبود وضعیت پیشنهاد شده است.

وی قابل پیش‌بینی نبودن تغییرات قیمت مواد اولیه، بی ثباتی سیاست ها و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب و کارها را از جمله مشکلات مهم حوزه اقتصاد استان عنوان کرد و گفت: تامین مالی از بانک ها، تولید و عرضه نسبتا آزاد کالاهای غیر استاندارد و تقلبی در بازار و رویه های اداری برخی دستگاه های دولتی نیز از دیگر مشکلات مهم حوزه اقتصاد استان است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان در ادامه سخنان خود با اشاره به کمبود مواد اولیه واحدهای تولیدی روی استان، افزود: واحدهای تولیدی روی در بحث تامین مواد اولیه نیز با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند.

وی مشکلات ارزی را نیز از دیگر مشکلات واحدهای تولید روی عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: این واحدها در حال حاضر خاک مورد نیاز خود را به صورت موقت و بدون اینکه ارزی مبادله شود، وارد می کنند که بانک مرکزی با یک بخشنامه در مورد برگشت ارز، واردات این واحدها را با مشکل مواجه کرده است.

یگانه فرد مشکلات مربوط به "گیاه گون" و بخشنامه های منابع طبیعی را عمده مشکلات بخش معدن استان زنجان عنوان کرد و تصریح نمود: از سال 97 تا به امروز این مشکل برطرف نشده و حوزه کاری معدن استان و استان های شمالغرب را با مشکلات عدیده ای روبرو کرده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مشکلات حوزه کشاورزی و عدم سرمایه‌گذاری در عمده محصول تولیدی استان یعنی زیتون، گفت: توسعه باغات زیتون در اراضی شیبدار در حال حاضر با مشکل تخصیص و تامین آب مواجه بوده و این مشکل تا به امروز حل نشده و کشاورزان را در بلاتکلیفی قرار داده است.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه تولیدات مرتبط با حوزه کشاورزی دو محصول زیتون و سیر نیاز به سرمایه گذاری و حمایت دارد، گفت: زیتون ایران رتبه نهم دنیا را دارد در حالی که در تولید روغن زیتون جزو ۱۹ کشور دنیا هستیم.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
ایران و جهان
پربحث ترین