امروز: دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۵۳
کد خبر: ۸۱۱۳
تاریخ انتشار: شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۵
معافیت مالیاتی صادرکنندگان روی در گرو ابلاغیه بانک مرکزی/ از چالش مواد اولیه تا تعهدات ارزی

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان گفت: بانک مرکزی دستورالعمل مربوط به تسویه های ارزی از محل کالاهای ورود موقت را ابلاغ نکرده است که بر این اساس، صادرکنندگان به عنوان متعهدان ارزی به دولت شناسایی می شوند.

مهدی رنگ رونا امروز در گفت و گو با خبرنگار عصرزنجان اظهار کرد: حجم عمده ای از ظرفیت خالی مواد اولیه صنایع سرب و روی از طریق واردات تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان نسبت به واردات خاک مورد نیاز خود برای تولید شمش روی اقدام و پس از تولید شمش، آن را صادر می کنند، تصریح کرد: این یک تهاتر کالایی است که مواد اولیه به صورت ورود موقت وارد و بر اساس تعهدی که تولیدکننده نسبت به دولت و فروشنده مواد دارد، شمش تولیدی را صادر می کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان با بیان اینکه پایه این مبادلات بر اساس ارز است، اضافه کرد: واردات بر اساس کالای ورود موقت بوده است.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی دستورالعمل مربوط به تسویه های ارزی از محل کالاهای ورود موقت را ابلاغ نکرده است، یادآور شد: بر این اساس، صادرکنندگان به عنوان متعهدان ارزی به دولت شناسایی می شوند و به دنبال آن همه پرونده های مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده دچار مشکل خواهد شد.

رنگ رونا ادامه داد: اداره کل دارایی اعلام داشته که تا بانک مرکزی ابلاغ نکند این صادرکنندگان تعهد ارزی ندارند، نمی توانیم آنها را به عنوان صادرکننده در نظر بگیریم و از مالیات معاف نمی شوند.

وی افزود: این مسائل منجر شده که صادرکنندگان در زمینه تسویه های ارزی دچار مشکل شده و امکان دارد اداره کل دارایی بدون در نظر گرفتن معافیت صادراتی، ابلاغیه خود را اعلام کنند و این خود مشکلی را به مشکلات دیگر اضافه خواهد کرد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان در حال حاضر مهم ترین خواسته صادرکنندگان را تعیین تکلیف این وضعیت و ابلاغ دستورالعمل ها از سوی بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: این در حالی است که تولیدکنندگان قادر به تعطیلی تولیدات خود و تعادل در تعهدات ارزی نیستند.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
ایران و جهان
پربحث ترین