امروز: دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۱۱
گزارش//
کد خبر: ۸۱۳۷
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۰
حباب ها خیال شکستن ندارند!؟

هنوز چند روزی از خبر گرانی نان و کرایه تاکسی ها نگذشته که مردم زنجان دوباره از سوی مسئولان همیشه با تدبیر شگفت زده شدند و این بار گرانی را با طعم تخم مرغ چشیدند.

به گزارش عصرزنجان این روزها در بلبشوی کرونا ویروس و متضرر شدن بسیاری از مردم از پیامدهای ناشی از این میهمان منحوس و ناخوانده، خبرهای گرانی و افزایش قیمت ها مردم را شگفت زده می کند.

شگفتی ای که از روی تعجب و برخی از ناکارآمدی های مسئولانی است که با رای اعتماد همان مردم اکنون بر کرسی ریاست تکیه زده اند و مردم و نگرانی هایشان را فراموش کرده اند.

هنوز چهار روزی به آغاز رسمی افزایش قیمت کرایه تاکسی ها و ون ها مانده اما مردم زنجان از یک ماه پیش نرخ جدید را می پردازند و مسئولان در پاسخ به اعتراض ها می گویند که تعداد ناظران و بازرسانشان کم است!

مردمی که قرار بود پس از ماه مبارک رمضان با افزایش قیمت نان مواجه شوند در همان ماه میهمانی خدا نان را به نرخی حتی بالاتر از نرخ فعلی خریداری می کردند و کسی پاسخگو نبود.

این بار هم گرانی در ایستگاه تخم مرغ متوقف شده و مسئولان پاسخی ندارند بدهند و حباب را بهانه ای برای رفع مسئولیت و به دنبال آن عدم پاسخگویی می دادند.

به گفته برخی از مسئولان دلیل اصلی گرانی تخم مرغ ، افزایش قیمت نهاده های دامی، افزایش صادرات این محصول و همچنین کشتار مرغ های تخم گذار بوده است.

حال باید مسئولان جهاد کشاورزی پاسخگوی این مساله باشند که چرا در سال جهش تولید، ساختارها و شرایط لازم برای رفع مشکلات مرغداری ها فراهم نبوده تا سرمایه گذاران این حوزه به جای توجه به تخم گذاری مرغ های خود آنها را تحویل کشتارگاه می دهند؟ کمبود نهاده دامی تا کی؟

*قیمت هر کیلو تخم مرغ 12 هزار تومان شد

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با بیان اینکه قیمت هر کیلو تخم مرغ طی روزهای گذشته در استان 9 هزار و 200 تومان بوده است، اظهار کرد: در حال حاضر به قیمت 12 هزار تومان در بازار زنجان عرضه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت تخم مرغ رسمی و بر اساس مصوبات نبوده است، تصریح کرد: یکی از دلایل اصلی گرانی تخم مرغ، افزایش قیمت نهاده‌های دامی است.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با بیان اینکه صادرات تخم مرغ دلیل دیگر گرانی و افزایش قیمت آن در بازارهای داخلی عنوان شده است، افزود: برخی همچنان می‌گویند که این قیمت هم حبابی است.

وی با بیان اینکه اصناف حوزه مرغ و تخم مرغ سود متعارفی را دریافت می‌کنند و گران شدن این محصول از سوی این صنف نبوده است، ادامه داد: واحدهای تخم مرغ فروشی بر اساس فاکتور خرید خود، قیمت‌ها را ارائه می‌دهند.

موسوی همچنین در زمینه احتمال افزایش قیمت مرغ در این وضعیت هم گفت: این موضوع در بلند مدت خود را نشان خواهد داد و در حال حاضر قیمت مرغ ثابت است.

*نیاز بالای زنجیره طیور به نهاده دامی در استان

رئیس جهاد کشاورزی استان زنجان هم در گفت و گویی گفته  در تلاش هستیم از نهاده‌هایی که قرار است از بنادر کشور آزاد شود نیاز استان را برطرف کنیم.

وی تصریح کرد: در استان زنجان 5 زنجیره کامل طیور داریم که نیاز بالایی برای تامین نهاده این واحدها وجود دارد.

جواد تاراسی در مورد تامین نیاز فعلی واحدهای دامی به نهاده‌ها ابراز کرد: در حال حاضر دامداران به سایت بازرگاه مراجعه کرده و از این طریق نهاده‌های مورد نیاز خود را تامین می‌کنند.

وی با تاکید براینکه براساس وعده‌های داده شده نهاده‌های دامی قرار است تا 10 روز آینده به دست دامداران برسد بیان کرد: در حال حاضر نیاز دامداران از ذخایر استانی تامین می‌شود.

*کمبود نهاده ها عامل اصلی گرانی تخم مرغ

رئیس اتحادیه مرغ‌، تخم‌مرغ و ماهی‌فروشان زنجان گفت: قیمت تخم مرغ در زنجان افزایش یافته و الان تخم مرغ شانه‌ای با قیمت 23 تا 25 هزار تومان در بازار مصرف عرضه می‌شود.

ناصر رمضانلو با بیان اینکه قیمت مرغ نیز از روز گذشته رو به افزایش است بیان کرد: امروز مرغ با قیمت 12 هزار تومان در بازار عرضه شد.

وی بیان کرد: تنها چیزی که در حال حاضر بر قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار تاثیر گذار است کمبود نهاده‌ها بوده و تداوم این موضوع بر احتمال افزایش قیمت‌ها در آینده تاثیر خواهد بود.

رئیس اتحادیه مرغ‌، تخم‌مرغ و ماهی‌فروشان زنجان با بیان اینکه نمی‌توان در خصوص قیمت‌ها در آینده نظر قطعی داد و این موضوع به همت دولت برمی‌گردد ممکن است دولت به یکباره با تامین نهاده‌ها جلو افزایش قیمت‌ها را بگیرد گفت: امیدواریم این اتفاق بیفتد و دولت به این موضوع ورود کند چون با توجه به شرایط فعلی توان اقتصادی مردم کاهش یافته و قدرت خرید مردم نیز کم شده است.

فاطمه حیدری

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
ایران و جهان
پربحث ترین