امروز: دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۳۵
یادداشت//
کد خبر: ۸۲۷۴
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۳
دولت اموال خود را به تامین اجتماعی تهاتر کند/ تحقق جهش تولید با تقویت نیروی کار

دولت بخشی از اموال و دارائی های خود را بابت رد دین به سازمان تامین اجتماعی تهاتر کند تا این نهاد مردمی بتواند با تداوم ارائه حمایت‌ها و مزایای بلندمدت و کوتاه مدت وایجاد آرامش خاطر و جلب اطمینان وامید به آینده در نیروی کار به آنان انگیزه مشارکت در فرایند تحقق جهش در تولید را ببخشد.

به گزارش عصرزنجان ،در حدود یک دهه است که شعارهای انتخابی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی برای هر سال با موضوع اقتصاد و معیشت مردم گره خورده و رکن اصلی تحقق اغلب این شعارها، به نوعی بدنه کار و فعالیت در جامعه، تولید ملی و ارتقاء آن در سطوح مختلف و پویایی نظام اقتصادی در حل مشکلات مالی خانواده‌های ایرانی و بومی‌سازی فناوری‌های مورد نیاز در روند خدمات‌رسانی عمومی به مردم است.

شعار اقتصادی سال جاری که ارتباط زیادی با عملکرد بدنه کارگری جامعه دارد، در حقیقت به معنای احیا و به نوعی جهش در روند تولیدات صنعتی یا غیر صنعتی کشور است و از این رو عوامل شاخصی همچون اشتغالزایی و کارآفرینی، تسهیل معیشتی خانواده‌های کارگری صنعت تولید و توسعه امنیت شغلی برای این قشر از شاغلان کشور در روند تحقق این شعار دخالت دارد و اهتمام ویژه در ساماندهی هر یک از محورهای مذکور منجر به جهش تولید خواهد شد.

بی‌شک رونق و جهش در تولید بدون نیروی کار، قابل تحقق نیست و طبیعتاً اگر بخواهیم جهش در تولید را محقق کنیم باید نیروی کار را تقویت و به نیازهای او بویژه تربیت و آموزش نیروی کار ماهر و فعال در کشورتوجه کنیم.

همچنین نظام برنامه ریزی و سیاستگذاری اقتصادی باید به سمتی برود که متغیرهای کلان اقتصادی برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر شوند.

رجاء واثق دارم هیچ اصلاح ساختاری و سیاست گذاری مؤثری در حوزه تولید اتفاق نمی افتد مگر با تربیت و آموزش تخصصی نیروی کار ماهر و رفع موانع تولید .، بنابراین یکی از راهکارهای میانبر مهم، فعال کردن بخش‌های کلیدی و پیشران اقتصادی کشور است.

شعار امسال نتیجه و معلول مجموعه‌ای از اقدامات به هم پیوسته در راستای زدودن چالش‌های پیش روی تولید است وتنها درشرایطی تولید با رونق و جهش شایسته و مطلوب مواجه می‌شود که پیش نیاز‌های مناسب تولید تامین شود و رجاء واثق دارم در یک سه جانبه‌گرایی بین کارگر و کارفرما و دولت می توان جهش تولید را افزایش و گسترش داد.

در حال حاضر با شیوع ویروس کرونا، برخی اقلام صادراتی بویژه در کشورهای همسایه بازار خوبی دارند که با پیگیری، تدبیر و حل به موقع موانع اقتصادی ، می‌توانند درآمدهای خوبی برای کشور ایجاد کنند و منجر به جهش تولید شوند.

دیپلماسی فعال اقتصادی برای برقرار ماندن جریان تجارت در مرزهای زمینی که طی ایام اخیر بدلیل شیوع ویروس کرونا با چالش‌هایی مواجه بوده، یکی از الزامات تحقق شعار امسال است.

وضعیت حاضر که کشور با بحران‌ها و چالش‌های زیادی از جمله کرونا ، تحریم‌ها و محاصره اقتصادی، قیمت نزول نفت، افزایش جمعیت سالمندی ، نرخ بالای بیکاری ، انباشت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی، افزایش سرسام آور هزینه‌های درمانی و...روبرو است.

شرایط حاد و شکننده ناشی از بحران شیوع کرونا نیز دیگر موردی است که مزید برعلت شده و اثرات مخرب این ویروس بر فعالیت‌های اقتصادی منجر به کاهش ورودی‌ها و حق بیمه‌ها  از یکسو و افزایش خروجی‌ها همچون (مستمری بازنشستگی و از کارافتادگی و بازماندگان و مقرری بیمه بیکاری) گردیده است.

امید است در این بین، دولت بخشی از اموال و دارائی های خود را بابت رد دین به سازمان تامین اجتماعی تهاتر کند تا این نهاد مردمی بتواند با تداوم ارائه حمایت‌ها و مزایای بلندمدت و کوتاه مدت وایجاد آرامش خاطر و جلب اطمینان وامید به آینده در نیروی کار به آنان انگیزه مشارکت در فرایند تحقق جهش در تولید را ببخشد.

مولفه اصلی در تحقق جهش تولید، توسعه همه جانبه تامین اجتماعی و حمایت از نیروی کار است.

یادداشت: علی محمدی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
ایران و جهان
پربحث ترین